Dobre rady dla rodziców

Dobre rady dla Rodziców

Drodzy Rodzice!

Państwa dziecko uczęszcza do przedszkola . Pierwsze stresy i emocje są już za Wami. Dzieci poznały przedszkole, swoje Panie. Czują się tutaj coraz bardziej pewnie i bezpiecznie, jednak niektórym zdarzają się chwile załamania.

Co robić? – pytają rodzice.

Oto kilka rad, z których warto skorzystać.

• Jeśli to możliwe, odprowadzajmy dziecko w towarzystwie innego, które chętnie chodzi do przedszkola.

Dobrze jest kiedy dziecku towarzyszy przedszkolak radosny, planujący zabawy, cieszący się ze spotkania z kolegami.

• Spokojnie i bez pośpiechu przyprowadzajmy dziecko, wyjaśnijmy co będzie robiło w przedszkolu, kto i kiedy je odbierze.

Zbytni pośpiech wprowadza nerwową atmosferę. Dziecko może pomyśleć, że to z jego winy, że idzie do przedszkola za karę.

• Pożegnajmy się z dzieckiem w szatni, zapewnijmy o naszej miłości. Nie przeciągajmy rozstania.

Kiedy dziecko podejmuje próby aby zabrać je z powrotem, nie chce zostać, popłakuje – nie ustępujmy. Dziecko wykorzysta Państwa słabość i sytuacje będą się powtarzać.

Żegnanie się z dzieckiem w sali może być powodem do płaczu innych dzieci, które mają trudności z rozstaniem się z rodzicami.

• Przychodźmy po dziecko punktualnie. Nie obiecujmy, że przyjdziemy wcześniej jeśli jest to niemożliwe.

Nie okłamujmy dziecka. Określajmy jasne zasady odbioru.

• Jeśli dziecko płacze przy rozstaniu wyjaśnijmy, że każdemu zdarzają się gorsze – smutniejsze dni, ale to przechodzi.

Zwykle jest tak, że po 10 – 15 minutach dziecko rozgląda się po sali, wybiera zabawkę lub dołącza do kolegów i zaczyna się spokojnie bawić.

• Rozmawiajcie o dziecku z nauczycielką, szczególnie gdy coś Was niepokoi.

Zdarza się, że dziecko nie pozostawia na nauczycielce „suchej nitki” lub wymyśla różne historie na temat przedszkola. Proszę wysłuchać dziecko, bez komentarzy i pouczania. Proszę porozmawiać z nauczycielką. Wyjaśnić przyczynę takiego postępowania, rozwiać wątpliwości.

• Uczmy dziecko samodzielności.

Aby zmniejszyć ilość stresów związanych z pobytem w przedszkolu, należy zadbać o to żeby dziecko było samodzielne. Umiejętność radzenia sobie z czynnościami sanitarno – higienicznymi, samodzielne spożywanie posiłków i podstawowe czynności przy rozbieraniu i ubieraniu w szatni, to sprawności, które powinien posiadać każdy przedszkolak.

Nie ma to jak zabawa

Niedziela, 2017-03-26